Teraz kilka słów o kolejnym narzędziu pomocnym przy tworzeniu analizy filmowej. Termin scenopis ma dwa znaczenia.
1. Jest to kolejny etap, który następuje po napisaniu scenariusza i przed stworzeniem inscenizacji. Zawiera wskazówki techniczne i sceniczne dotyczące zarówno umiejscowienia oraz ruchu kamery, scenografii jak i postaci z uwzględnieniem gestów czy mimiki.
2. Jako narzędzie do przeprowadzenia analizy filmowej oznacza opis filmu w jego końcowym stanie, oparty o ujęcia i sekwencje. Najczęściej omawiane elementy to czas trwania ujęć, a także ruch, skala ujęć, montaż, wzajemne relacje obrazu i dźwięku.
Scenopis w analizie służy przede wszystkim do badania w danym filmie czy scenie narracji, montażu (raczej przy starszych produkcjach) oraz elementów wizualnych i dźwiękowych (przy nowszych produkcjach). Może być w formie schematu, wykresu albo tabeli
Nie istnieje dokładny model wyglądu scenopisu, może być zarówno minimalny obejmujący numer ujęcia, krótką informację na temat zawartości klatki i transkrypcję dialogów jak również taki, w którym weźmie się pod uwagę takie parametry jak oświetlenie, scenografię czy charakteryzację. Wszystko zależy od tego, co badany w naszej analizie.
Czuję się dokształcona ;)
OdpowiedzUsuńJeszcze dziś postaram się wrzucić przykład fragmentu scenopisu, który niegdyś zrobiłam do analizy jednej sceny. Wtedy wszystko będzie bardziej czytelne :-)
Usuń